GUT-BRAIN AXIS

Motýli v břiše 

Už jste někdy zažili motýly v břiše, takový niterný pocit? Nebo jste měli úplně svázaný žaludek? Pak jste zažili zkušenost s osou střevo-mozek. 

Naše střevo je křehká květina: Je vybaveno  velkým počtem nervových buněk a dokáže velmi rychle reagovat na emoční stavy. Věda prokázala, že náš mozek a trávicí trakt jsou úzce propojeny a díky tomu, naše trávení reaguje na emoce, jako je hněv, úzkost a stres.[1]

brain-gut-axis

Osa střevo-mozek je odborný termín používaný k popisu obousměrné komunikace mezi oblastmi mozku, které ovládají naše myšlenky a pocity, a těmi, které ovládají náš žaludek a střeva.[2]

Šťastná mysl, šťastné střevo  

Stejně jako může potrápené střevo informovat mozek o tom, „co se děje dole“, může potrápený mozek vysílat signály do střev. Běžné zažívací potíže, jako jsou bolesti břicha, mírné křeče nebo špatné trávení, tak mohou být výsledkem emočního nebo psychického vypětí. Ruch a shon každodenního života, příliš málo času na sebe, napjaté termíny v práci a potíže s partnerem, to vše může mít vážný dopad na vaše střeva.[5] 

Stress management

Zvládání stresu a cílená relaxace jsou důležitá doporučení pro harmonizaci citlivého zažívacího ústrojí.[6]

Pokud je pro vás obtížné se uklidnit a vědomě se uvolnit, mohou vám pomoci relaxační techniky, jako je autogenní trénink nebo jóga. Kromě toho mohou pomoci rostlinné léky, například s mátou peprnou a kmínem 

1. Harvard Health Publishing (HHP). The gut-brain connection. © 2010 - 2020 Harvard University. All rights reserved. Available from: https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/the-gut-brain-connection (last accessed: December 14, 2020). 

2. Carabotti M, Scirocco A, Maselli MA, Severi C. The gut-brain axis: interactions between enteric microbiota, central and enteric nervous systems. Ann Gastroenterol. 2015;28(2):203-209. 

3. Morais LH, Schreiber HL 4th, Mazmanian SK. The gut microbiota-brain axis in behaviour and brain disorders. Nat Rev Microbiol. 2020 Oct 22. 

4. Underwood E. Your gut is directly connected to your brain, by a newly discovered neuron circuit. Date of publication: September 20, 2018. © 2021 American Association for the Advancement of Science. Available from: https://www.sciencemag.org/news/2018/09/your-gut-directly-connected-your-brain-newly-discovered-neuron-circuit (last accessed: March 3, 2021). 

5. Foster JA, McVey Neufeld KA. Gut-brain axis: how the microbiome influences anxiety and depression. Trends Neurosci. 2013 May;36(5):305-12. 

6. Naliboff BD, Smith SR, Serpa JG, Laird KT, Stains J, Connolly LS, Labus JS, Tillisch K. Mindfulness-based stress reduction improves irritable bowel syndrome (IBS) symptoms via specific aspects of mindfulness. Neurogastroenterol Motil. 2020 Sep;32(9):e13828.

gaspan

Gaspan® je unikátní kombinace dvou přírodních, účinných látek ke zmírnění zažívacích obtíží.  

Teaser Mild Cramps

Zjistěte příčiny a možnosti, jak si ulevit od obtíží jako jsou křeče v břiše.

Family on a table

To, co jíte, není jen energie pro vaše tělo, ale jsou to také živiny pro miliony bakterií, které žijí ve vašich střevech.