Mild Cramps

Křeče – když svaly „šílí“

Možná to přišlo z ničeho nic. Možná jste cítili, že to přichází. Ale – au! – najednou jsou tubolestivé křeče v břiše. Jaké mohou být příčiny? 

Vaše střevo je dlouhá svalová trubice, která plynulými, vlnovitými, rytmickými pohyby posouvá trávenou potravu kupředu.[1][3] Někdy se ale svaly ve střevní stěně nadměrně sevřou a prudce se stahují, aniž by se mohly znovu uvolnit.[2] Typickými příznaky jsou bolesti břicha a změny ve vyprazdňování, jako jsou zácpa nebo průjem.[4] Další potíže, které se obvykle objevují spolu s křečemi v břiše, jsou slyšitelné zvuky v oblasti střev a nadýmání. 

light bulb

Střevní kolika se projevuje náhlými bolestmi a ostrými křečemi v břiše, které mohou opět náhle ustat.

Důvod k obavám?

Příčinou křečí může být podráždění střev nebo zablokování pohybu střev například z důvodu chronických zánětlivých onemocnění střev, jako je Crohnova choroba a ulcerózní kolitida. Další příčinou bolestí a křečí v břiše mohou být také menstruační potíže. Pokud se podaří vyloučit organické onemocnění, je spouštěčem opakujících se křečí břicha nejspíše funkční porucha trávicího traktu (FGID), která jde často ruku v ruce s poruchou hybnosti střev.

Na vině může být také nevhodná strava, například těžká jídla, neobvyklá jídla nebo ostré koření.

Křeče a bolesti mohou mít též psychosomatický charakter, to znamená, že mohou být výsledkem emočního napětí nebo úzkosti.

Mild Cramps

 

Břišní křeče lze často zmírnit bez nutnosti navštívit lékaře. Domácí prostředky a volně prodejné léky, jako je například Gaspan®, mohou zmírnit četné příznaky zažívacích problémů.

Gaspan® obsahuje vysoké dávky mátové a kmínové silice, které zklidňují  střeva a zmírňujíbřišní křeče. Zjistěte, jak Gaspan® funguje.

1. Bitar KN. Function of gastrointestinal smooth muscle: from signaling to contractile proteins. Am J Med. 2003 Aug 18;115 Suppl 3A:15S-23S. 

2. Eberle F. Funktionelle Kolonschmerzen. Eine wichtige klinische und sonographische Differentialdiagnose [Functional colonic pain. An important clinical and sonographic differential diagnosis]. Ultraschall Med. 1992 Jun;13(3):138-40. 

3. Shea-Donohue T, Notari L, Sun R, Zhao A. Mechanisms of smooth muscle responses to inflammation. Neurogastroenterol Motil. 2012 Sep;24(9):802-11. 

4. Fabisiak A, Włodarczyk J, Fabisiak N, Storr M, Fichna J. Targeting Histamine Receptors in Irritable Bowel Syndrome: A Critical Appraisal. J Neurogastroenterol Motil. 2017 Jul 30;23(3):341-348. 

Teaser Suffer from gastrointestinal complaints?

Zjistěte, jak Gaspan® funguje a jak vám může tento rostlinný lék pomoci.

Fullness

Funkční trávicí poruchy mohou vyvolat pocit plnosti a časnou sytost.

Dignestion

Trávicí proces začíná vaším prvním soustem. Zjistěte, jak funguje váš trávicí systém.