Žena se drží za břicho

Křeče – když svaly „šílí“

Možná to přišlo z ničeho nic. Možná jste cítili, že to přichází. Ale – au! – najednou jsou tu bolestivé křeče v břiše. Jaké mohou být příčiny? 

Vaše střevo je dlouhá svalová trubice, která plynulými, vlnovitými, rytmickými pohyby posouvá trávenou potravu kupředu. Někdy se ale svaly ve střevní stěně nadměrně sevřou a prudce se stahují, aniž by se mohly znovu uvolnit. Typickými příznaky jsou bolesti břicha a změny ve vyprazdňování, jako jsou zácpa nebo průjem. Další potíže, které se obvykle objevují spolu s křečemi v břiše, jsou slyšitelné zvuky v oblasti střev a nadýmání. 

Žárovka

Střevní kolika se projevuje náhlými bolestmi a ostrými křečemi v břiše, které mohou opět náhle ustat.

Důvod k obavám?

Příčinou křečí může být podráždění střev nebo zablokování pohybu střev například z důvodu chronických zánětlivých onemocnění střev, jako je Crohnova choroba a ulcerózní kolitida. Další příčinou bolestí a křečí v břiše mohou být také menstruační potíže. Pokud se podaří vyloučit organické onemocnění, je spouštěčem opakujících se křečí břicha nejspíše funkční porucha trávicího traktu (FGID), která jde často ruku v ruce s poruchou hybnosti střev.

Na vině může být také nevhodná strava, například těžká jídla, neobvyklá jídla nebo ostré koření.

Křeče a bolesti mohou mít též psychosomatický charakter, to znamená, že mohou být výsledkem emočního napětí nebo úzkosti.

Žena si nahřívá břicho nahřívacím polštářkem

 

Břišní křeče lze často zmírnit bez nutnosti navštívit lékaře. Domácí prostředky a volně prodejné léky, jako je například Gaspan®, mohou zmírnit četné příznaky zažívacích problémů.

Gaspan® obsahuje vysoké dávky mátové a kmínové silice, které zklidňují  střeva a zmírňujíbřišní křeče. Zjistěte, jak Gaspan® funguje.

Teaser Suffer from gastrointestinal complaints?

Každý to někdy zažil, obtíže mohou přijít po těžkém, špatně stravitelném jídle, po infekci v zažívacím ústrojí nebo například po týdenním užívání antibiotik.

Fullness

Funkční trávicí poruchy mohou vyvolat pocit plnosti a časnou sytost.

Dignestion

Trávicí proces začíná vaším prvním soustem. Zjistěte, jak funguje váš trávicí systém.