Portrét ženy s nafouknutou pusou

Cítíte se nafouknutí jako balón? Fakta o nadýmání.

Nadýmání znamená, že je břicho plné, napjaté a bolestivé. Běžně se objevuje v důsledku nahromadění plynu v zažívacím traktu. To, co sníme – zejména těžká jídla nebo neobvyklá jídla – je častou příčinou nadýmání břicha. Plyn vzniká jednak při rozkladu potravin a také ho můžeme ve zvýšené míře přijímat například v sycených nápojích nebo nadměrným polykáním vzduchu při jídle. To může vyvolat pocit plnosti a nafouknutí, břicho vypadá větší než obvykle a může se také objevit nepříjemné říhání.

Žena drží nafouknutý balónek na břiše

Množství plynu produkovaného ve střevě závisí také na složení mikrobiomu, přesněji řečeno, jaký typ bakterií ve střevě převládá. Pokud je ve vašem střevě hodně plynotvorných bakterií, budou produkovat více plynu, a pak se stav projeví jako nadměrné nadýmání.

20 % až 30 % běžné populace trpí nadměrným nadýmáním.

postava

Cvičení zlepšuje odstraňování plynů a snižuje příznaky nadýmání

kmín

Rostlinné přípravky (obsahující například kmín) pomáhají uvolnit vaše nafouklé břicho

Nahřívací lahev

Teplo (např. termofor) může přispět jak k relaxaci, tak k úlevě

Nadýmání - důvod k obavám? 

Nadýmání a nafouklé břicho je obvykle nepříjemné – ale obvykle není důvodem k obavám. Kdo se alespoň párkrát v životě necítil jako balón naplněný plynem? 

Nadýmání však může být také příznakem různých onemocnění a dysfunkcí.

Může se jednat o funkční poruchy a poruchy hybnosti střev, infekce v zažívacím traktu, ale také například gynekologické problémy. Se svým lékařem se poraďte, pokud se nadýmání objevuje hodně často a také ve spojitosti s:

  • horečkou
  • silnou bolestí
  • krvavou stolicí
  • zvracením

Nadýmání se obecně lze vyhnout dodržováním zdravějších stravovacích návyků a lze jej bezpečně léčit doma pomocí volně prodejných léků a pomocí osvědčených a vyzkoušených postupů. Například máta peprná a kmín jsou dvě léčivé rostliny, tradičně užívané pro zmírnění zažívacích obtíží. Jsou bezpečné a účinné.

Lék Gaspan

Co je Gaspan®?

Gaspan® je rostlinný léčivý přípravek, který obsahuje unikátní kombinaci koncentrované mátové a kmínové silice pro úlevu od řady zažívacích obtíží.

Zjistěte, jak Gaspan funguje.

Koupit Gaspan online

Teaser Suffer from gastrointestinal complaints?

Každý to někdy zažil, obtíže mohou přijít po těžkém, špatně stravitelném jídle, po infekci v zažívacím ústrojí nebo například po týdenním užívání antibiotik.

Teaser Ouch! Abdominal pain can get quite uncomfortable

Zjistěte, co spouští bolesti břicha a co s tím můžete dělat.

fff

Správná rovnováha naší střevní flóry je životně důležitá, a to nejen pro vaše trávení, ale i pro celkové zdraví.