Mladá žena dává palce nahoru

Zažívací potíže - jak je zmírnit?

Zažívací potíže jsou častým problémem, který může postihnout každého z nás. Je důležité vždy pečovat o zdraví našeho trávicího systému.

Zažívací potíže se projevují celou řadou různých příznaků, včetně plynatosti, nadýmání, pocitu plnosti, bolestí břicha a mírných křečí, a mohou nepříjemně narušit váš osobní i pracovní život. Obvykle není snadné odhalit příčinu potíží a účinně ji léčit. Ale ačkoli se příznaky a jejich závažnost u jednotlivých případů liší, dobrou zprávou je, že existují účinné možnosti, jak je zmírnit a pomoci vám tak vrátit se do normálu.

Léčba zažívacích potíží zahrnuje širokou škálu metod, od změny životního stylu a stravování až po léky a léčebné postupy. Cílem léčby zažívacích potíží je v podstatě ovlivnění pohyblivosti střev a zmírnění příznaků. V tomto článku vám přinášíme několik tipů, jak zmírnit příznaky zažívacích potíží a udržet si zdravý trávicí systém.

Mladá žena pije čaj

Příčiny funkčních poruch zažívacího ústrojí (FGID) nejsou dosud plně známy, ale obecně se uznává, že faktory jako stres a strava, mají velký vliv na poruchy trávení a mohou vyvolat nebo zhoršit příznaky. Chcete-li se tedy vrátit do normálního života a minimalizovat nebo odstranit nepříjemné příznaky FGID, měli byste se pokusit provést určité změny životního stylu. Vyhýbání se konkrétním spouštěčům, jako jsou určité potraviny nebo stres, vám může pomoci zbavit se nepříjemných příznaků.

Pokud se naučíte zvládat stres a osvojíte si například některé relaxační techniky, může to  obnovit váš pocit pohody. Pokud se na to sami necítíte, neváhejte požádat o odbornou  pomoc. Mohlo by to stát za to!  

5 rad pro lepší zažívání

Starší žena se zdravým jídlem v kuchyni

Dávejte si pozor na to, co jíte

Snažte se minimalizovat nebo se vyvarovat jídel a nápojů, které zatěžují váš trávicí systém. Zapisujte si to, co jíte a vypozorujte potraviny, po kterých se cítíte špatně. Často se jedná o mléčné výrobky, luštěniny, tučná nebo kořeněná jídla a nápoje, které jsou perlivé nebo obsahují kofein či alkohol.

Mladá žena pracuje na počítači a obědvá u toho

Jezte pomalu a v klidu

Jíst pomalu bez rozptylování a spěchu není vždy snadné, ale je to dost důležité, pokud jde o dobré trávení a předcházení příznakům, jako je plnost a nadýmání. Buďte upřímní: jak často žvýkáte sousto, než ho spolknete? Snažte se tedy každé sousto důkladně rozkousat, jezte častěji menší porce a dejte si na čas – vaše střeva vám poděkují.

Žena pije vodu

Dodržujte pitný režim

Dostatek tekutin a zejména vody má zásadní vliv na náš trávicí systém. Tekutiny napomáhají správnému průchodu potravy trávicím traktem. Díky vodě může naše tělo vstřebávat živiny z potravy, štěpit sacharidy a bílkoviny a rozpouštět minerální látky.

Mladá žena sedí na gauči s rukama za hlavou a relaxuje

Zpomalte a uvolněte se

Emocionální pochody a stres jsou běžnými faktory, které spouštějí nebo zhoršují zažívací potíže. Zvládání stresu a cílená relaxace jsou ve skutečnosti nejdůležitějšími doporučeními, jak zvládat citlivý žaludek. Pokud je pro vás obtížné zpomalit a uvolnit se, mohou vám pomoci relaxační techniky, jako je autogenní trénink nebo jóga.  

Žena si na chodníku venku zavazuje sportovní obuv

Cvičení pro (vnitřní) rovnováhu

Pravidelné cvičení je klíčové. Nejen, že je důležité pro zdravé zažívání, ale také podporuje pohodu a vnitřní rovnováhu, což pomáhá snižovat stres a napětí. Někdy je těžké na něj myslet, zvláště pokud pracujete z domova a spěcháte z jedné virtuální schůzky na druhou. Ale i jen krátká svižná procházka venku podpoří nejen vyvážené trávení, ale také jasnou a soustředěnou mysl.

Léky na zažívací problémy

Zatímco některé léky poskytují úlevu od jednoho konkrétního příznaku, jako je například plynatost, nebo křeče či průjem, některé léky mají více složek, aby účinně zklidnily širokou škálu příznaků. Mezi ně patří také rostlinné léky, a zvláště zajímavé jsou ty s obsahem máty peprné a kmínu, protože přirozeně harmonizují podrážděný zažívací trakt a jsou obvykle dobře snášeny. 

Přínosy léčivých rostlin máta peprná a kmín

Lék Gaspan

Přírodní léčba zažívacích potíží

Gaspan® je rostlinný lék s obsahem unikátní kombinace koncentrované mátové a kmínové silice pro úlevu od řady zažívacích obtíží.

Čtěte pečlivě příbalový leták.

Žádejte ve své lékárně nebo kupte online.

Koupit online již od 133 Kč

Léčba zažívacích potíží může být komplexní a vyžaduje individuální přístup. Změny životního stylu, správná strava, léky a alternativní terapie mohou v kombinaci pomoci minimalizovat symptomy a zlepšit kvalitu života pro ty, kteří trpí zažívacími problémy. S odpovídající péčí a správnými kroky může být péče o zažívací potíže úspěšná a vést k pocitu pohodlí a blahobytu.

Pamatujte, že Vaše potíže byste měli konzultovat se svým lékařem.

Žena se drží za břicho

Funkční trávicí poruchy může být obtížné diagnostikovat, protože není vždy snadné přesně určit příznaky.

Lék Gaspan

Gaspan® je unikátní kombinace dvou přírodních, účinných látek ke zmírnění zažívacích obtíží.

fff

Správná rovnováha naší střevní flóry je životně důležitá, a to nejen pro vaše trávení, ale i pro celkové zdraví.