Fullness

Proč se cítím tak plný/á?

Po dobrém jídle jste většinou odměněni příjemným pocitem sytosti. Někdy je ale tento pocit nepříjemný nebo dokonce bolestivý, je nám prostě po jídle těžko. Pocit přílišné sytosti – plnosti – může být často důsledkem špatných stravovacích návyků. Některá jídla, zejména velmi tučná, sladká nebo nadýmavá, jsou náročná na trávicí systém a mohou vyvolat pocit napětí a nepříjemné plnosti v horní části břicha. Spěch při jídle nebo příliš mnoho jídla v krátkém čase mohou také způsobit pocit plnosti a tlak v žaludku.

Pocit plnosti může být často doprovázen dalšími příznaky, jako jsou:1

  • Nadýmání
  • Nevolnost
  • Říhání
  • Nechutenství
Eating

Někdy se ale pocit plnosti dostaví při každém jídle a je doprovázen náhlou sytostí, nezávisle na množství zkonzumovaného jídla. V horní části břicha je nepříjemný tlak, který trvá déle po jídle nebo vzniká i bez jídla. V takovém případě může být příčinou gastrointestinální porucha, takže pokud máte opakované potíže, zkonzultujte je pro jistotu s lékařem.

Pokud trpíte těmito obtížemi a organická příčina byla vyloučena, můžete trpět funkční dyspepsií, tedy funkční gastrointestinální poruchou, která postihuje horní část břicha.1

Viscerální hypersenzitivita je lékařský termín, který popisuje zvýšenou citlivost na bolest a tlak uvnitř orgánů a je důležitým rysem funkčních gastrointestinálních poruch.

Co mohu udělat pro snížení pocitu plnosti?

Pocit plnosti a nafouklé břicho lze obecně omezit tím, že budete věnovat více pozornosti svým stravovacím návykům a životnímu stylu. Snažte se vyhýbat těžkým jídlům, která jsou tučná nebo velmi sladká. Dodržujte určitá pravidla a vypěstujte si „zdravé“ stravovací návyky. Dopřejte si například dostatek času na jídlo, dobře žvýkejte sousta a jezte v klidu. Pomůže tak snížit pocit plnosti.

Stejně jako jiné zažívací potíže může plnost vyvolat také hektický a stresující životní styl. Pravidelné cvičení a relaxace jsou tedy nezbytné pro zajištění vaší pohody a zdravého trávicího systému.

1. Tack, J., Talley, N. Functional dyspepsia—symptoms, definitions and validity of the Rome III criteria. Nat Rev Gastroenterol Hepatol 10, 134–141 (2013). https://doi.org/10.1038/nrgastro.2013.14

gaspan

Gaspan® je unikátní kombinace dvou přírodních, účinných látek ke zmírnění zažívacích obtíží.  

Teaser Mild Cramps

Zjistěte příčiny a možnosti, jak si ulevit od obtíží jako jsou křeče v břiše.

Family on a table

To, co jíte, není jen energie pro vaše tělo, ale jsou to také živiny pro miliony bakterií, které žijí ve vašich střevech.