DIGESTIVE SYSTEM

Náš úžasný trávicí systém – v kostce

Abyste lépe porozuměli trávicím potížím, je  dobré znát pár základních faktů. Trávení začíná vaším prvním soustem. Potrava musí být zpracována a transportována trávicím traktem, který můžeme přirovnat k souvislé, duté trubici o délce 9 až 10 metrů, přes mnoho „zastávek“ uvnitř našeho těla, aby se mohla rozložit na živiny a energii. Každá stanice má svoji speciální roli, kterou hraje v našem trávení. Celý proces trávení trvá v průměru 24-72 hodin,  délku trávení pochopitelně ovlivňuje množství, druh a složení přijímané potravy.

Správná rovnováha pohybů

Náš trávicí trakt je vystlán tenkými vrstvami svalů, které se stahují v rytmických vlnách. Výsledný pohyb se nazývá peristaltika a umožňuje posunovat potravu a tekutiny dopředu. Termín střevní motilita se používá k popisu toho, jak dobře tento svalový transport funguje.

Pokud je střevní motilita snížena, dochází k zácpě, a pokud je zvýšená, může být výsledkem průjem. Normálně na tento proces nemusíme vůbec myslet a tyto jemné kontrakce ani necítíme. Ale tento harmonicky koordinovaný sled pohybů je často narušen v důsledku  funkční gastrointestinální poruchy, což může vést k bolestem břicha a mírným křečím.

1. https://www.healthline.com/health/how-long-does-it-take-for-your-stomach-to-empty#medication-on-empty-stomach 

Functional gastrointestinal disorder

Funkční trávicí poruchy může být obtížné diagnostikovat, protože není vždy snadné přesně určit příznaky.

Family on a table

To, co jíte, není jen energie pro vaše tělo, ale jsou to také živiny pro miliony bakterií, které žijí ve vašich střevech.

stomach

Zdravá střeva jsou základem nejen pro celkovou tělesnou pohodu.