Thumbs up

Co můžete dělat se zažívacími potížemi? Zde je několik tipů

Opakující se gastrointestinální potíže jako plynatost, nadýmání, plnost a bolesti břicha s mírnými křečemi mohou mít více příčin. Pokud byla vyloučena organická příčina, může být důvodem vašich potíží funkční gastrointestinální porucha. V mnoha případech základní příčiny nejsou známy, přesto existují některé věci, které mají FGID společné a které mohou zhoršit nebo spustit vaše příznaky. Pokud se tedy pokusíte dodržovat některá z těchto pravidel, mohlo by vám to pomoci alespoň zmírnit některé vaše příznaky, abyste se cítili lépe a mohli se vrátit ke svému normálnímu životu.

Zde je několik obecných tipů pro zdravá střeva, které mohou pomoci zmírnit vaše potíže:

Conversation

Snažte se minimalizovat nebo se vyvarovat jídel a nápojů, které zatěžují váš trávicí systém    

Potravinový deník vám může pomoci „vystopovat“ potraviny, po kterých se cítíte špatně. Často se jedná o mléčné výrobky, luštěniny, tučná nebo kořeněná jídla a nápoje, které jsou perlivé nebo obsahují kofein či alkohol.

Sitting together

Jezte s rozvahou a uvědoměle

Jíst pomalu bez rozptylování a spěchu není vždy snadné, ale je to dost důležité, pokud jde o dobré trávení a předcházení příznakům, jako je plnost a nadýmání. Buďte upřímní: jak často žvýkáte sousto, než ho spolknete? Snažte se tedy každé sousto důkladně rozkousat, jezte častěji menší porce a dejte si na čas – vaše střeva vám poděkují.

Woman drinking Tea

Zpomalte a uvolněte se

Emocionální pochody a stres jsou běžnými faktory, které spouštějí nebo zhoršují zažívací potíže. Zvládání stresu a cílená relaxace jsou ve skutečnosti nejdůležitějšími doporučeními, jak zvládat citlivý žaludek. Pokud je pro vás obtížné zpomalit a uvolnit se, mohou vám pomoci relaxační techniky, jako je autogenní trénink nebo jóga.  

Balance

Cvičení pro (vnitřní) rovnováhu

Pravidelné cvičení je klíčové. Nejen, že je důležité pro zdravé zažívání, ale také podporuje pohodu a vnitřní rovnováhu, což pomáhá snižovat stres a napětí. Někdy je těžké na něj myslet, zvláště pokud pracujete z domova a spěcháte z jedné virtuální schůzky na druhou. Ale i jen krátká svižná procházka venku podpoří nejen vyvážené trávení, ale také jasnou a soustředěnou mysl.

Functional gastrointestinal disorder

Funkční trávicí poruchy může být obtížné diagnostikovat, protože není vždy snadné přesně určit příznaky.

Teaser The gut-brain connection

Náš mozek a zažívací ústrojí jsou úzce propojeny. Trávení tak může ovlivňovat naše pocity a naopak, například stres může ovlivňovat zažívání.

Teaser Suffer from gastrointestinal complaints?

Zjistěte, jak Gaspan® funguje a jak vám může tento rostlinný lék pomoci.